مطالعه، توصیف و تحلیل معماری بقعه بی بی دختران شیراز به صورت word

مطالعه، توصیف و تحلیل معماری بقعه بی بی دختران شیراز به صورت word  در 52 صفحه

این بنا در محله سنگ سیاه(بخشی از بافت قدیم شهر) واقع شده و زمان احداث آن قرن هشتم ه .ق در دوره حکمرانی امیر مبارزالدین بنیانگذار سلسله مظفریان فارس می باشد. بانی ساخت این بقعه قُتلُغ خاتون دختر سلطان قطب الدین شاه جهان بن سلطان سیمور غَتمیش قَراخُتایی و همسر امیر مبارزالدین محمد و مادر شاه شجاع(ممدوح حافظ) می باشد.

این بنا، ساختمانی مکعب شکل و سه اشکوبه(طبقه) است که در زمان حکومت مظفریان فارس(به هنگام استیلاي ایلخانان مغول برسراسر ایران) ساخته شده است. بنا در زمان خود انحصاراً براي مقبره ساخته شده و همچون یک زیارتگاه کوچک در محدوده ابنیه مذهبی دیگرِ همان بلوك شهري همچون آستانه سید علاء الدین حسین(ع) و سید تاج الدین غریب (ع) قرار گرفته است.

 این بنا شامل یک زیر زمین چلیپا(صلیبی) شکل است که سطح اصلی قبور همه در آن قرار گرفته است، ولی سنگ هاي معرف آن ها در اشکوب اول و اطراف ضریح نصب شده اند به طوري که بر روي کف طبقه اول و همچنین بر روي دیوارها تا ارتفاع یک متري این پلاك ها قرار دارند. از دید برش افقی به بنا، پلان هاي طبقات اول و دوم حدوداً مشابه بوده و در طبقه دوم، چهار ایوان به صورت شاه نشین روي سر ورودي ها به فضاي داخل باز می شوند. شکل چلیپایی پلان ها در واقع تداعی گر همان فرم آشناي نیایشگاه هاي دوره ساسانی می باشد..

این مجموعه بی نظیر به معرفی و تجزیه و تحلیل معماری بقعه بی بی دختران شیراز به همراه سیرتداوم چهارتاقی در معماری آرامگاهی در قرون میانی اسلامی به صورت word به همراه نقشه، تصاویر و … می پردازد.


 دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار  دانلود جدیدترین فایل های دانلودی نگار سل

دیدگاهتان را بنویسید