علوم انسانی

روش خط مستقیم

عنوان: روش خط مستقیم

قالب بندی: WORD

تعداد صفحه: 22

این تحقیق در مورد روش خط مستقیم می باشد و به طور کامل ، این روش حسابداری را شرح می دهد. این تحقیق به دانشجویان رشته حسابداری ، اقتصاد ، امور مالی و دیگر رشته های مرتبط پیشنهاد می گردد.

مقدمه

داراییهای ثابت مانند اثاثه و منصوبات – ماشین الات وتجهیزات-وسائط نقلیه وساختمان با گذشت مرور زمان فرسوده -از  کار افتاده یا از مد افتاده میشوند این امر باعث میشود صاحبان سرمایه متحمل هزینه تعویض -تعمیرات ویا کاهش ارزش دارایی شوند به این هزینه اصطلاحا هزینه استهلاک دارایی ثابت کویند.هزینه استهلاک معمولا سالیانه ودر پایان دوره مالی یا پایان سال محاسبه میشود. محاسبه استهلاک داراییهای ثابت بر اساس جدولی به نام جدول استهلاک که از طرف اداره امور اقتصاد ودارایی اعلام میشود محاسبه خواهد شد.

روش خط مستقیم

در روش خط مستقیم، مبالغ مساوی هزینه استهلاک به هریک از سالهای عمر مفید دارایی اختصاص می یابد. در این روش مبلغ قابل استهلاک بر سالهای عمر مفید تقسیم می شود تا هزینه استهلاک سالانه معین گردد. برای محاسبه هزینه استهلاک سالانه می توان از فرمول زیر استفاده کرد:

عمر مفید (سال) / (ارزش اسقاط – بهای تمام شده) = استهلاک سالانه در روش خط مستقیم

نکته : وجه تسمیه این روش به خط مستقیم از آن جهت است که هزینه استهلاک به هر یک از دوره های عمر دارایی ثابت مساوی و یکسان تخصیص می یابد. نتیجه آن که هرگاه هزینه استهلاک، استهلاک انباشته و یا ارزش دفتری را در هر دوره معین کنیم و آنها را در رابطه با محور زمان ارائه نمائیم، در هر سه حال خط مستقیم به دست می آید.

بر اثر استفاده از یک دارایی، استهلاک انباشته افزایش و ارزش دفتری کاهش می یابد. ارزش دفتری نهایی یک دارایی ارزش اسقاط می باشد. در پایان عمر مفید، یک دارایی کاملآ مستهلک شده است.

فهرست مطالب

مقدمه
روش خط مستقیم
چگونگی محاسبه‌ی استهلاک به روش خط مستقیم
مراحل محاسبه‌ی استهلاک به روش خط مستقیم
دیگر روش‌های استهلاک
1. روش مانده نزولی با نرخ مضاعف
2. روش میزان تولید
Bottom of Form عملی بودن استهلاک به روش خط مستقیم
روش نزولی
نحوه محاسبه حسابداری استهلاک دارائی ها
انواع استهلاک 
علل استهلاک
برآورد استهلاک
عوامل تعیین هزینه استهلاک
ثبت استهلاک
روشهای استهلاک
روشهای استهلاک را می توان به شرح زیر طبقه بندی کرد
توضیحات روشها
روشهای شتابدار استهلاک یا روشهای هزینه کاه(Decreasing charge method)
روش مجموع سنوات
روش مانده نزولی ( Declining-Balance Method)


0/5 (0 نظر)
دانلود طرح های لایه باز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا